Jak vybrat batoh

Vybrat správný batoh může být pěkná alchymie. Pokud si nevíte radi, zkuste si přečíst naše postřehy a doporučení.

Hned na úvod - neexistuje žádný univerzální recept na výběr ideálního batohu, snad kromě jedinného pravidla - musí Vám sedět na zádech. Co tím myslíme? Předně Vás nesmí nikde tlačit, škrtit či dřít, velikost zad batohu by měla korespodnovat s délkou vašich zad, aby se pak nestalo, že spodní okraj batohu máte pod zadkem, či naopak v půlce zad.

 

S výše uvedeným souvisí pravidlo číslo dvě - batoh nevybírejte výhradně na internetu. Pokud už jej máte vyzkoušený díky kamarádovi, nebo kupujete ten samý model (pozor na možné změny, které výrobci u stálic v jejich nabídce mohou jednou za pár let udělat), pak není co řešit, jinak ale důrazně doporučujeme návštěvu kamenné prodejny (nejlépe té naší =)) a poctivé osahání a vyzkoušení.

 

Čím delší dobu chodíte či lezete po horách, tím více máte ujasněné požadavky na ideální batoh. Tyto požadavky se liší člověk od člověka, ale i aktivitu od aktivity. Je rozdíl, zda chcete batoh na lezení či na turistiku, zda ne jednodenní, víkendové nebo několika týdenní výpravy.

 

Na následujích řádcích se Vám pokusíme výběr batohu usnadnit, nikdy ho nevybereme za Vás, ale pokud vezmete v potaz naše doporučení, postřehy a zkušenosti, bude se Vám vybírat mnohem lépe.

 

Batoh jako takový zařídme spolu s obuví a spacím pytlem k základní trojici vybavení, na které byste neměli šetřit. V horách oceníte nejvíce právě dobře padnoucí pohorky, ze kterých nemáte puchýře, pohodlný a spolehlivý batoh, který Vám nerozedře ramena do krve a spacák, nezabírající polovinu batohu, přičemž jeho izolační schopnosti se rovnají tenké dece.

 

Na druhou stranu si uvědomujeme, že ne každý má na batoh vyhrazeno pět tisíc korun, a proto v naší nabídce naleznete batohy finančně přístupnější, avšak stále splňující naše požadavky - kvalitu zpracování, odpovídající komfort a nosnost.

 

V poradně věnujeme primární pozornost těm nejzásadnějším batohů, a to velkým turistickým, víkendovým a alpinistickým batohům. Rady pro menší a jiné specializované kategorie uveřejníme postupně také.

 

Základní vlastnosti, které by měly všechny batohy splňovat:

- kvalitní a pohodlný zádový systém

- kvalitní šití a použité materiály (pozor, kvalitní materiál neznamená "jedině Cordura" atp)

 

Dost tedy úvodních řečí, jdeme na to!

 

Velké turistické batohy (60 litrů a více, týdenní a delší výpravy)

Tedy batohy, které primárně používáme pro turistiku "na těžko", trvající obvykle déle, než víkend a vyžadující nesení si kompletní, nebo skoro kompletní výbavy (spaní, přístřešek, vaření, jídlo, voda).

Rozhodně se v nabídce nesnažte orientovat podle uvedené litráže. Ta bývá často zavádějící, neboť způsoby, jakým jednotliví výrobci měří objem batohů mohou být někdy až překvapivě různé. Často se pak stává, že vedle sebe dáte dvě "sedmdesátky", přičemž ta jedna bude o dobrých deset litrů menší.

Zmíníme však alespoň ty poctivé měřiče, a to Osprey a Lowe Alpine, jimiž uvedená čísla nejvíce odpovídají realitě.

 

Teď budeme trošku bořit mýty:

1) nastavitelný zádový systém je sice stále standardem, ale rozhodně to není nutnost či nezbytnost

2) alternativní přístupy do batohu (obvykle spodní, přední či boční), stejně jako kapsy navíc nemusí pro každého být výhodou a plusem

 

ad 1 - Existují výrobci, jako například již zmíněný Osprey, kteří na svých batozích nemají plně nastavitelné zádové systémy. Naopak jdou cestou velikostí zad (obvykle dvě až tři velikosti u modelu), které pokryjí jak postavy menšího vzrůstu, tak ty vytáhlé. Donastavuje se pouze výška ramenních popruhů pro korekci dle konkrétního uživatele.

Jaké jsou výhody tohoto přístupu? Obecně se velmi ušetří na váze. Absence konstrukcí, popruhů a dalších nezbytností, nutných pro plnohodnotné nastavování velikosti zad ve velkém rozsahu Vám nějaká ta deka ušetří. Menší postavy také nepotřebují, aby jejich batoh šel nastavit na délku zad 49cm.

Britský tradiční výrobce Berghaus jde u svých "expedičních" modelů ještě dál. Legendární batoh Expedition používá třetí verzi systému Cyclops, na které se nenastavuje vůbec nic.

 

ad 2 - Jsou lidé (a nejen slečny), kteří na batohu chtějí co nejvíce kapsiček a vstupů, aby měli vše pěkně roztříděné a zorganizované. Na druhé straně jsou tací, kteří jakýkoliv zip na batohu považují za potenciální riziko a nečiní jim problém se (přehledně) sbalit do jedné velké komory. Rozhodně tedy neplatí, že u velkých batohů je spodní komora se samostatným vsupem nutností. Jde o velmi subjektivní záležitost, a proto si musíte říct, zda Vám absence alternativních vstupů a více kapse vadí, či nikoliv. Stejně jako u zádových systému Vám absence zipů ušetří nějaká deka na váze, ale vyžaduje od vás větší um v balení a organizaci věcí.

Velmi důležitým aspektem je pak celková váha batohu. Dnes již rozhodně pohodlná a kvalitní 70ka nemusí vážit tři kila. Moderní materiály jsou při nižší váze schopné poskytnout stejnou, ne li vyšší oděruvzdornost a odolnost vůči roztrhnutí, stejně tak výše zmíněná konstrukce zádového systému váhu celkem ovlivňuje. Nezapomínejte ani na zipy a různé "vychtávky" a detaily. Rozumná maximální váha batohu o velkém objemu (tzn. přes 70 litrů) je tak zhruba 2,7 - 2,8 kg, ale jde skutečně o maximum a mluvíme tu o nezičitelných batozích jako je Cerro Torre s obrovskou nosností, které využije skutečně jen pár jednotlivců.

Rozumným příkladem pohodlného, kvalitního a přitom relativně lehkého batohu je například Osprey Ariel / Aether (dámská a pánská verze), případně model Kestrel / Kyte.

 

Víkendové turistické batohy (30 - 50 litrů, výlety na 2 - 7 dní)

V této kategorii narazíte jak na menší batohy s objemem kolem 30ti litrů, které využijete zpravidla při výletech na lehko (bez spaní a vaření), případně na krátké výpady s jednou nocí strávenou venku. Stejně tak ale můžete vybírat z batohů o objemu až 50 litrů, do kterých se vyznavačlehké váhy a minimalismu sbalí klidně na 14 dní, ale většině lidí takový objem poslouží na ca 3 - 7 dní včetně nesení spaní, jídla a vaření.

 

Pokud spíte na chatě a podnikáte jen jednodenní tůry, postačí vám takový batoh, do kterého sbalíte nepromokavou bundu a případně i kalhoty, izolační vrstvu, čepici a rukavice (pohybujete-li se v horském terénu), dostatek vody, nějaké jídlo, čelovku (tu nikdy nezapomenout) a lékárničku (taktéž důležitá součást vybavení spolu s nabitým mobilním telefonem a číslem na místní horskou službu). Tyto věci můžete ve finále vtěsnat i do batohu s objemem 15 - 20 litrů. Na druhou stranu takového prcka již nevyužijete na delší či materiálně náročnější výlety.


Vhodnost "30ky" je tak v tom, že v případě potřeby pojme dodatečný materiál (sedák, karabiny, helmu na feraty), případně umožní vyrazit s ní i na výlet s jedním přespáním venku.

 

U batohů s objemem do 30ti litrů nemusíte nutně bazírovat na váze, ale určitě také oceníte, když se bude pohybovat kolem jednoho a ne dvou kilogramů.

 

V kategorii batohů o objemu 40 - 50 litrů už osobně doporučujeme váhu řešit a nepořizovat nic nad dvě kila. Ideál je kolem 1,5 kg, ale lehce seženete i batohy s váhou lehce přes jeden kilogram. Při tomto objemu a použití pro více denní výpravy lze uvažovat o výběru takového modelu, který dosponuje oddělitelnou spodní komorou či alternativním vstupem, ale není to samozřejmě nezbytně nutné.

 

Ideální kandidáti jsou napříklady lehký a velmi pohodlný Osprey Exos (nejprodávanější batoh v naší trafice pro tento rok), dále sérieAirzone od výrobce Lowe Alpine, či vybrané modely od Montane.


Alpinistické batohy

Specifická kategorie batohů určených pro klasický alpinismus, horolezectví a skialpinismus. Na tyto batohy jsou kladeny zvláštní nároky z hlediska celkového provedení i použitých materiálů, aby vyhovovaly uživatelům v různých podmínkách a situacích.

Pokud bychom měli tuto kategorii batohů charakterizovat jedním slovem, byla by to bezesporu jednoduchost. Maximálně účelný a přitom jednoduchý střih, zpravidla užší a vyšší provedení (pro snaží pohyb komíny a dalšími úzkými místy), minimum zipů a kapes (asi jen s výjimkou technických skialpových speciálů), odolné materiály a možnost uchycení základních pomůcek pro alpinismus (cepíny, mačky, lyže, helma).

Při výběru alpinistického batohu se tedy v první řadě dívejte na jeho střih a váhu (čím nižší, tím lepší), velkou výhodou je možnost batoh tzv. "odstripovat", tedy zbavit jej těch součástí, které pro samotný výstup nepotřebujete. Zpravidla to vypadá tak, že pod stěnu nebo do tábora / chaty dojdete s kompletním batohem, vyndáte z něj nepotřebné věci, sundáte bederák, vyndáte zádovou výztuhu (má-li nějakou) a někdo sundá i víko. Tím váhu snížite klidně o půl kilogramu i více, lezecký materiál navěsíte na sebe a v batohu zůstanou maximálně boty, goráčovka, péřovka, lékárnička a další malé nezbytnosti.

 

Ukázkově sbaleno na víkend ve Vysokých Tatrách, na fotografii je již bohužel nevyráběný Berghaus Talus 35.

Mezi ty osvědčené modely alpinistických batohů patří rozhodně Berghaus Expedition, který bude během podzimu 2013 nahrazen odlehčenou verzí Expeditionlite (brzy skladem!) - 80 litrů, 1,5kg váhy, použití extra odolného vlákna dyneema, možnost odstripování na 1 kg váhy - to je sen každého alpinisty.

 

Další skvělou volbou je Osprey Variant, který existuje ve dvou litrážích. Lowe Alpine také nabízí celou řadu alpinistických batohů, od jednoduchého Crag Attack II, až po promakaný Alpine Attack.

ABSOLUTSPORT JST s.r.o.
Heinemannova 2695/6
160 00 Praha 6 - Dejvice
Česká republika
IČO: 27872254
DIČ: CZ27872254