PORADNA

Smyslem této poradny je pomoci každému z našich zákazníků, aby se zorientoval v základní nabídce stěžejních produktů pro pobyt v přírodě. Jde zejména o batohy, spacáky, karimatky, vařiče, oblečení a obuv. Naším cílem není Vám vnutit to nejdražší, naopak Vám chceme poskytnout potřebné informace v takové formě, abyste si sami dokázali určit, jaká kategorie produktů je pro Vás vyhovující a nestalo se, že si pořídíte věc zbytečně drahou a pro Vaše potřeby předimenzovanou, nebo naopak věc nedostačující.

 

Celé tato sekce bude postupně doplňována a s příchodem nové grafiky dozná i přehlednější formy, za provizorní podmíny se Vám tedy omlouváme.

 

V případě jakýchkoliv nejasností či dotazů se na nás neváhejte obrátit telefonicky či emailem.

Jak vybrat spacák

Syntetika nebo peří? Spojovat nebo ne? Nejen na tyto ošemetné dotazy zde naleznete odpověď.

 

Spací pytel, spacák, šlafsak, mumie...Ve finále každý mluví o tom samém. Spacák spolu s botami a batohem řadíme do kategorie "pečlivý a dobrý výběr nutný". Proč? Když se na horách špatně vyspíte (budíte se zimou, nebo se nebudíte, ale ráno jste jak přejetí lokomotivou, protože Vaše tělo místo aby regenerovalo, využívalo energii na zahřátí organismu, protože spacák prostě málo izoloval) je zle a jakákoliv super drahá goráčovka nebo karbonové hůlky Vám nepomůžou.

 

Jaký spacák tedy vybrat? Nečekejte univerzální odpověď. Na to, abychom každému na potkání nutili péřák za osm tisíc opravdu nemáme charakter ani náladu. Pusťme se tedy do toho:

 

NÁPLŇ SPACÍCH PYTLŮ

 

- syntetická

- péřová

 

 1) Syntetické náplně - jsou levnější, než peří, obvykle také těžší, objemější a mají kratší životnost, oproti peří jsou ale výrazně méně postižitelné navlhnutím. Nelze ale všechny "umělotiny" házet do jednoho pytle. V zásadě si tu vystačíme s dvěmi podkategoriemi - dutými vlákny a mikrovlákny nekonečné konstrukce.

 

Klasické "duťáky" představují spacáky plněné dutým vláknem o různém počtu kanálků. Jedná se o nejlevnější druh syntetické izolace a i když se někteří výrobci snaží pod různými komerčními názvy své náplně prezentovat jako ty nejefektivnější, nevěřte tomu. Pro koho tedy "duťáky" jsou? Pro všechny, kdo nehodlají za spací pytel utrácet větší sumu, nevadí jim větší objem a váha, případně skutečně "letní" parametry spacáku. Jde zkrátka o ideální spacáky na chatu, do auta, kempu, či na výlety "jednou za uherský rok".

 

Mikrovlákna nekonečné konstrukce představují kvalitní syntetickou izolaci, která vyniká nižším objemem (lepší kompresí), nižší váhou a delší životností oproti dutým vláknům. Mezi nejznámější značky patří v současné době Climashield, dále pak Primaloft a dříve byl velmi rozšířený Polarguard. Každý výrobce ještě obvykle nabízí několik variant izolace, pro spacáky, oblečení či obuv. Spacáky s touto izolací jsou pak vhodné pro uživatele, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí péřák, ale zároveň vyžadují slušnou kvalitu spacího pytle. Syntetický spacák bude vždy těžší a objeměnšjí než jeho péřový brácha (při stejných izol. vlastnostech), ale obvykle bude také minimálně o pár stovek levnější - je už na každém zvážit, zda se investice do dražšího peří vyplatí, či zda má vůbec smysl a byla by výhodná.

 

 2) Péřové náplně - dražší, lehčí, méně objemné, s možností dosypání a slušnou životností. To jsou ve zkratce péřáky. Špatné snášení vody a vlhka jako toliko zmiňovaná achillova pata péřáků je dnes už poměrně odsunuta do pozadí, ale pokud víte, že se chystáte do extrémně vlhkých podmínek, bude lepší šáhnout po syntetice.

 

U pěří sledujeme v dnešní době zejména hodnotu nazvanou CUIN (zkratka z anglického Cubic Inch - kubické palce). O co jde? Tento parametr nám udává tzv. Loft, tedy kolik kubických palců vzduchu vytlačí jedna unce peří. Čím vyšší hodnota CUIN, tím vyšší loft a tedy kvalitnější peří a potřeba menšího množství peří pro zajištění stejných izolačních hodnot, než u spacáků s nižším CUIN. Zkrátka a dobře spacák s hodnotou CUIN 600 potřebuje celý jeden kilogram peří pro dosažení komfortní (T comf - dámy se vyspí dorůžova) teploty - 7 stupňů. Spacák s hodnotou CUIN 800 s 850 gramovou náplní peří dokáže zajistit komfortní teplotu pro spáče v -10 stupních celsia (jde samozřejmě o laboratorní měření). To je rozdíl ve váze 150 gramů a přilepšení si o celé tři stupně.

 

Pro koho je jaká hodnota CUIN vhodná?

 

600 - 650: Turisté, kempaři, výletníci. Ocení nižší cenu a také o něco delší životnost takového peří. Pozor - některé specifické modely péřáků pro alpinisty mají také hodnotu CUIN kolem 650, právě z důvodu vyšší životnosti.

700 - 750: Náročnější turisté, méně nároční alpinisté a horolezci.

800 a více: Všichni uživatelé jdoucí po nízké váze, malém objemu a maximálním výkonu. 

 


 

Teď se podíváme na dvě specifické kategorie spacích pytlů, a to pro ty nejmenší a nejhezčí (děti a dámy):

 

a) Dětské spacáky - Pro svoje nejmenší přece vždycky chcete to nejlepší, no ne? Netoužíte potom, aby krásný výlet v horách skončil předčasně kvůli tomu, že je prckovi v noci zima. Jak ale nejlépe vybrat? Hodně záleží na věku a výšce postavy. Od určité výšky už nemá smysl brát juniorské spacáky, ale raději šáhnout po těch dámských (ty jsou zpravidla dělané na výšku psotavy do 170 - 175 cm a obvykle mají extra izolaci od kolen dolů - samá plus), případně kratších verzí spacáků klasických. Sami víte jak dítko rychle roste a zda má po kom atakovat horní okraj metru u paní doktorky.

 

Výrobci naštěstí myslí na to, že děti rostou rychle a tak nabízí spacáky, které lze v případě potřeby prodloužit. Jak? V jejich dolní části je zip, který jednoduše rozepnete a vytáhnete dalších zhruba 30 cm spacáku. Nejste tak nucenu po roce či dvou kupovat nový spacoš.

 

A co tedy vybrat? 

 

Pokud hledáte spacák, který bude špunt vozit jen na tábory či chaty, kam jej odvezete autem, či pojede vlakem a nebude tedy spacák vláčet delší dobu na zádech, můžete bez obav šáhnout po levnějších modelech, jako je například Husky Kids Magic či juniorské modely od fy Pinguin.

 

V případě, že chcete něco kvalitnějšího a syntetického, nabízí se například Boll Patrol, či Patrol Light, nebo Sir Joseph Kiki Basic. Pro opravdové malé fajnšmejkry, kteří Vás doprovází na tůry v horách je pak k dispozici například Sir Joseph Kiki Down (ano, malý luxusní péřáček).

 

b) Dámské spacáky - Není nic horšího, než když vezmete na první tůru svou novou přítelkyni a ona si z ní odnese jen rýmu a noc plnou vrtění se a buzení. Říkate se, že to byl záměr, abyste mohli spojit spacáky a zahřívat ji? A už jste to někdy zkusili? Spojování spacáků skutečně není příliš praktické (to už raději oba rozpeněte, jeden dejte pod sebe a druhým se přikryjte jako dekou). Každopádně, jak to tedy je s těmi dámskými spacáky?

Ten správný dámský spacák obvykle nabízí více izolace, a to zejména od kolen dolů, aby slečnám neomrzala chodidla. Dále se vyrábí v délkách, které většině slečen bohatě stačí a nemusejí tak vytápět prázdný prostor navíc. Někteří výrobci samozřejmě hrají i na vkus a pro dámské řady nejen spacáků volí zvlášť vybrané barvy (a to nejen růžovou, jak by si někdo mohl myslet).

 

A co lze konkrétně doporučit? Ze syntetiky například firmu Boll a její dámskou řadu spacáku označovaných vždy zkratkou SF. V peří pak specifiky ženské spacáky můžeme nalézt taky. Například turistická řada Rimo od Josky Rakoncaje zohledňuje obvyklou potřebu větší izolace pro ženské nocelžníky a tak jejich nejkratší verze spacáků (délka postavy 170cm) má stejné množství izolace, jako ta klasická (190cm). Pozor proto například u firmy Warmpeace, která má jinak skvělé a hlavně cenově přístupné spacáky Viking, ale jejich 170cm verze mají peří méně (místo 600 je ho tam 540 - šedesát gramů je dost, to si buďte jisti).

 

Letní spacáky - Pro komfortní spaní při nočních teplotách nad nulou, nízká váha a malý objem po sbalení, mohou mít jednoduchou kapuci či krátký zip. Ty kvalitní se váhově pohybují kolem půl kilogramu (zejména péřové), maximální váha by neměla přesáhnout jeden kilogram. Našimi favority jsou Sir Joseph Koteka 290, či Warmpeace Viking 300.

 

Třísezónní spacáky - Od jara až do podzimu, zvládají i teploty pod nulou, ideální volba pro všechny uživatele, kteří jezdí ven primárně mimo zimní období, použitím vložky či druhého spacáku pak lze vyrazit i na zimní tůry. Ty nejkvalitnější kousky, v drtivé většině péřové, mohou vážit i kolem 800 gramů, standardní váha je pak v rozsahu jednoho až jednoho a půl kilogramu a maximální váha be neměla atakovat hranici dvou kil. Jako ideální zástupce volíme Koteku 500 od Sira JosephaWarmpeace Viking 600 a Trek XP od Primy.

 

Zimní spacáky - Do těch nejnižších teplot, ze všech tří kategorií jde o spacáky s největším množstvím izolační náplně. V drtivé většině případů mají plnohodnotné kapuce, které lze stáhnout tak, aby se ztráty tepla omezily na minimum (pozor však na kondenzaci z dýchání!). Nejlepší kousky z peří váží 1200 - 1900 gramů, rozumná váha je pak do tří kilogramů maximálně. V této kategorii kraluje Sir Joseph Looping 900Warmpeace Viking 900 a Prima Bivak XP.

 

Jak vybrat karimatku

Na co samonafukovačku, mě vždycky stačila alumatka! (věta typického pacienta léčícího si artritidu).

V mládí jsme všichni na vrcholu sil a přijde nám, že můžeme spát pouze na nalámaném klestí a zahrabáni spadaným listím, případně jen tak v záhrabu. Pro mnohé to jsou bezesporu romantické představy, na které pak budou vzpomínat u krbu s vyhřívací dečkou a berlí po ruce a budou láskyplně děkovat svému mladšímu já, za tak svělé nápady, které před čtyřiceti lety mělo.

Určitě není od věci si alespoň jednou takové nocování v přírodě vyzkoušet, má to něco do sebe. Ale praktikovat to pravidelně není rozumný nápad, když už Vám je ukradené Vaše zdraví, myslete na to, že kdyby každý spáč v lese nalámal tu spoustu větví pro své lože, vypadalo by to brzo v našich lesích hůře, než po kůrovcové kalamitě.

 

Pojďme si něco povědět o jednotlivých typech kariamtek:

Alumatky - No, dobrá, jen krátce. Ideální nouzová podložka, která ale opravdu min. izoluje. Vohdné je ji někdy použít jako izolační či ochrannou vrstvu navíc pod nafukovčku či jakoukoliv jinou karimatku.

 

Klasické levné pěnovky - (obvykle 8mm tloušťka) jsou fajn v létě, na táborech, chatách či obecně v interiérech. Když ji někdo propálí, polije, neřkuli pozvrací, nebude Vás těch pár desetikorun mrzet. Lze pořídit i dvojité (10 - 12 mm), ale myslete na to, že tím spíše zvýšite komfort lože, než izolaci. Pořád je to normální pěna co vesele nasává vodu a nevydrží příliš mechanického poškození.

 

EVAzotky - legendární nezničitelné a taky objemné karimatky. Kolem pětistovky pořídíte karimatku z opravdu kvalitní EVA pěny, které nenasákává vodu, vydrží nemožné...a zvenku batohu pěkně zavazí. Kdo chce odolnou pěnovou karimatku a nevadí mu větší objem, je EVA tou správnou volbou.

 

Speciální pěnové karimatky - typickým a asi nejznámějším představitelem je legendární americký výrobce Therm-A-Rest. Jde o karimatky pěnové, ovšem ze speciálních materiálů a ve specifické konstrukci. Jejich izolační hodnota dosahuje či i přesahuje hodnoty tepelného odporu u některých smaoanfukovaček. K tomu jsou lehké a méně objemné než EVAzotky. Jak jen to dělají, že je jejich tepelný odpor takový? Straně jednoduše - na karimatkách jsou kanálky či dolíky, ve kterých svým tělem držíte vzduch a ten pak funguje jako izolant, vylepšené verze do zimních podmínek pak mají ještě na jedné straně nalaminovanou alu fólii.

 

Samonafukovací karimatky - S konceptem samonafukovací karimatky přišli před čtyřiceti lety dva inženýři ze Seattlu, čerstvě propuštění z firmy Boeing. Snažili se vyslyšet stížnostem jejich kamaráda - horolezce, který marně hledal nějakou skladnou, lehkou a přiotm komfortní spací podložku. A tak vznikla první "termarestka". Za tu dobu se ze samonafukovaček stal hit a samozřejmě artikl, který produkuje kdejaká firma, jenž vývoji v této oblasti věnovala minimum.

Hlaví výhodou samonafukovaček je bezesporu objem a váha vzhledem k izolačním schopnostem. V dnešní době není problém pořídit 2,5cm tlustou samonafukovačku o váze 460 gramů, která zabere minimum místa. Pozor - ač název může mást, samonafukovačka se nikdy zcela sama nenafoukne, chce to pár vdechny trochu pomoci, ale výsledek stojí za to - rozdíl mezi spánkem na pěnovce a samonafukovačce je skutečně markantní, kdo měl možnost porovnat, dá nám jistě za pravdu.

Stran obav z poškození - v případě samonafukovaček není třeba být extra pozorný při výběru místa, ale zase úmyslně lehat na špičaté kameny také není nejlepší nápad. Chce to dávat pozor na oheň a delší vystavení sluníčku. V případě menšího mechanického poškození lze použít opravnou sadu a pokud přeci jen dojde unikání vzduchu a vypouštění, máte pořád podložku s pěnou, která něco nouzově odizoluje.

 

Nafukovací karimatky - Nejlehčí, nejmenší, nejkomfotnější a nejdražší. Tak by se daly v krátkosti shrnout nafukovací karimatky. Žádná jiná slabina krom ceny? Ještě je tu mechanická odolnost, která je nižší, než u samonafukovacích karimatek, ale rozhodně se nemusíte bát, že nafukovačku propíchnete při prvním kontaktu se zemí. V dnešní době navíc existují i odolnější verze nabízející vyšší mechanickou odolnost (ale tím samozřejmě nárůst váhy a objemu, i když se stále pohybujeme v luxusních číslech).

Lídrem v tomto segmentu je opět americký Therm-A-Rest, v roce 2012 prošly jeho "neoérky" řadou inovací a vylepšení, takže si vybere opravdu každý.

Kdo o odolnosti nafukovaček pochybuje, doporučujeme shlédnout video týmu Yoga Slackers, který se účastnil závodu v Patagonii a staré NeoAir měl ve výbavě.

 

Jak vybrat batoh

Vybrat správný batoh může být pěkná alchymie. Pokud si nevíte radi, zkuste si přečíst naše postřehy a doporučení.

Hned na úvod - neexistuje žádný univerzální recept na výběr ideálního batohu, snad kromě jedinného pravidla - musí Vám sedět na zádech. Co tím myslíme? Předně Vás nesmí nikde tlačit, škrtit či dřít, velikost zad batohu by měla korespodnovat s délkou vašich zad, aby se pak nestalo, že spodní okraj batohu máte pod zadkem, či naopak v půlce zad.

 

S výše uvedeným souvisí pravidlo číslo dvě - batoh nevybírejte výhradně na internetu. Pokud už jej máte vyzkoušený díky kamarádovi, nebo kupujete ten samý model (pozor na možné změny, které výrobci u stálic v jejich nabídce mohou jednou za pár let udělat), pak není co řešit, jinak ale důrazně doporučujeme návštěvu kamenné prodejny (nejlépe té naší =)) a poctivé osahání a vyzkoušení.

 

Čím delší dobu chodíte či lezete po horách, tím více máte ujasněné požadavky na ideální batoh. Tyto požadavky se liší člověk od člověka, ale i aktivitu od aktivity. Je rozdíl, zda chcete batoh na lezení či na turistiku, zda ne jednodenní, víkendové nebo několika týdenní výpravy.

 

Na následujích řádcích se Vám pokusíme výběr batohu usnadnit, nikdy ho nevybereme za Vás, ale pokud vezmete v potaz naše doporučení, postřehy a zkušenosti, bude se Vám vybírat mnohem lépe.

 

Batoh jako takový zařídme spolu s obuví a spacím pytlem k základní trojici vybavení, na které byste neměli šetřit. V horách oceníte nejvíce právě dobře padnoucí pohorky, ze kterých nemáte puchýře, pohodlný a spolehlivý batoh, který Vám nerozedře ramena do krve a spacák, nezabírající polovinu batohu, přičemž jeho izolační schopnosti se rovnají tenké dece.

 

Na druhou stranu si uvědomujeme, že ne každý má na batoh vyhrazeno pět tisíc korun, a proto v naší nabídce naleznete batohy finančně přístupnější, avšak stále splňující naše požadavky - kvalitu zpracování, odpovídající komfort a nosnost.

 

V poradně věnujeme primární pozornost těm nejzásadnějším batohů, a to velkým turistickým, víkendovým a alpinistickým batohům. Rady pro menší a jiné specializované kategorie uveřejníme postupně také.

 

Základní vlastnosti, které by měly všechny batohy splňovat:

- kvalitní a pohodlný zádový systém

- kvalitní šití a použité materiály (pozor, kvalitní materiál neznamená "jedině Cordura" atp)

 

Dost tedy úvodních řečí, jdeme na to!

 

Velké turistické batohy (60 litrů a více, týdenní a delší výpravy)

Tedy batohy, které primárně používáme pro turistiku "na těžko", trvající obvykle déle, než víkend a vyžadující nesení si kompletní, nebo skoro kompletní výbavy (spaní, přístřešek, vaření, jídlo, voda).

Rozhodně se v nabídce nesnažte orientovat podle uvedené litráže. Ta bývá často zavádějící, neboť způsoby, jakým jednotliví výrobci měří objem batohů mohou být někdy až překvapivě různé. Často se pak stává, že vedle sebe dáte dvě "sedmdesátky", přičemž ta jedna bude o dobrých deset litrů menší.

Zmíníme však alespoň ty poctivé měřiče, a to Osprey a Lowe Alpine, jimiž uvedená čísla nejvíce odpovídají realitě.

 

Teď budeme trošku bořit mýty:

1) nastavitelný zádový systém je sice stále standardem, ale rozhodně to není nutnost či nezbytnost

2) alternativní přístupy do batohu (obvykle spodní, přední či boční), stejně jako kapsy navíc nemusí pro každého být výhodou a plusem

 

ad 1 - Existují výrobci, jako například již zmíněný Osprey, kteří na svých batozích nemají plně nastavitelné zádové systémy. Naopak jdou cestou velikostí zad (obvykle dvě až tři velikosti u modelu), které pokryjí jak postavy menšího vzrůstu, tak ty vytáhlé. Donastavuje se pouze výška ramenních popruhů pro korekci dle konkrétního uživatele.

Jaké jsou výhody tohoto přístupu? Obecně se velmi ušetří na váze. Absence konstrukcí, popruhů a dalších nezbytností, nutných pro plnohodnotné nastavování velikosti zad ve velkém rozsahu Vám nějaká ta deka ušetří. Menší postavy také nepotřebují, aby jejich batoh šel nastavit na délku zad 49cm.

Britský tradiční výrobce Berghaus jde u svých "expedičních" modelů ještě dál. Legendární batoh Expedition používá třetí verzi systému Cyclops, na které se nenastavuje vůbec nic.

 

ad 2 - Jsou lidé (a nejen slečny), kteří na batohu chtějí co nejvíce kapsiček a vstupů, aby měli vše pěkně roztříděné a zorganizované. Na druhé straně jsou tací, kteří jakýkoliv zip na batohu považují za potenciální riziko a nečiní jim problém se (přehledně) sbalit do jedné velké komory. Rozhodně tedy neplatí, že u velkých batohů je spodní komora se samostatným vsupem nutností. Jde o velmi subjektivní záležitost, a proto si musíte říct, zda Vám absence alternativních vstupů a více kapse vadí, či nikoliv. Stejně jako u zádových systému Vám absence zipů ušetří nějaká deka na váze, ale vyžaduje od vás větší um v balení a organizaci věcí.

Velmi důležitým aspektem je pak celková váha batohu. Dnes již rozhodně pohodlná a kvalitní 70ka nemusí vážit tři kila. Moderní materiály jsou při nižší váze schopné poskytnout stejnou, ne li vyšší oděruvzdornost a odolnost vůči roztrhnutí, stejně tak výše zmíněná konstrukce zádového systému váhu celkem ovlivňuje. Nezapomínejte ani na zipy a různé "vychtávky" a detaily. Rozumná maximální váha batohu o velkém objemu (tzn. přes 70 litrů) je tak zhruba 2,7 - 2,8 kg, ale jde skutečně o maximum a mluvíme tu o nezičitelných batozích jako je Cerro Torre s obrovskou nosností, které využije skutečně jen pár jednotlivců.

Rozumným příkladem pohodlného, kvalitního a přitom relativně lehkého batohu je například Osprey Ariel / Aether (dámská a pánská verze), případně model Kestrel / Kyte.

 

Víkendové turistické batohy (30 - 50 litrů, výlety na 2 - 7 dní)

V této kategorii narazíte jak na menší batohy s objemem kolem 30ti litrů, které využijete zpravidla při výletech na lehko (bez spaní a vaření), případně na krátké výpady s jednou nocí strávenou venku. Stejně tak ale můžete vybírat z batohů o objemu až 50 litrů, do kterých se vyznavačlehké váhy a minimalismu sbalí klidně na 14 dní, ale většině lidí takový objem poslouží na ca 3 - 7 dní včetně nesení spaní, jídla a vaření.

 

Pokud spíte na chatě a podnikáte jen jednodenní tůry, postačí vám takový batoh, do kterého sbalíte nepromokavou bundu a případně i kalhoty, izolační vrstvu, čepici a rukavice (pohybujete-li se v horském terénu), dostatek vody, nějaké jídlo, čelovku (tu nikdy nezapomenout) a lékárničku (taktéž důležitá součást vybavení spolu s nabitým mobilním telefonem a číslem na místní horskou službu). Tyto věci můžete ve finále vtěsnat i do batohu s objemem 15 - 20 litrů. Na druhou stranu takového prcka již nevyužijete na delší či materiálně náročnější výlety.


Vhodnost "30ky" je tak v tom, že v případě potřeby pojme dodatečný materiál (sedák, karabiny, helmu na feraty), případně umožní vyrazit s ní i na výlet s jedním přespáním venku.

 

U batohů s objemem do 30ti litrů nemusíte nutně bazírovat na váze, ale určitě také oceníte, když se bude pohybovat kolem jednoho a ne dvou kilogramů.

 

V kategorii batohů o objemu 40 - 50 litrů už osobně doporučujeme váhu řešit a nepořizovat nic nad dvě kila. Ideál je kolem 1,5 kg, ale lehce seženete i batohy s váhou lehce přes jeden kilogram. Při tomto objemu a použití pro více denní výpravy lze uvažovat o výběru takového modelu, který dosponuje oddělitelnou spodní komorou či alternativním vstupem, ale není to samozřejmě nezbytně nutné.

 

Ideální kandidáti jsou napříklady lehký a velmi pohodlný Osprey Exos (nejprodávanější batoh v naší trafice pro tento rok), dále sérieAirzone od výrobce Lowe Alpine, či vybrané modely od Montane.


Alpinistické batohy

Specifická kategorie batohů určených pro klasický alpinismus, horolezectví a skialpinismus. Na tyto batohy jsou kladeny zvláštní nároky z hlediska celkového provedení i použitých materiálů, aby vyhovovaly uživatelům v různých podmínkách a situacích.

Pokud bychom měli tuto kategorii batohů charakterizovat jedním slovem, byla by to bezesporu jednoduchost. Maximálně účelný a přitom jednoduchý střih, zpravidla užší a vyšší provedení (pro snaží pohyb komíny a dalšími úzkými místy), minimum zipů a kapes (asi jen s výjimkou technických skialpových speciálů), odolné materiály a možnost uchycení základních pomůcek pro alpinismus (cepíny, mačky, lyže, helma).

Při výběru alpinistického batohu se tedy v první řadě dívejte na jeho střih a váhu (čím nižší, tím lepší), velkou výhodou je možnost batoh tzv. "odstripovat", tedy zbavit jej těch součástí, které pro samotný výstup nepotřebujete. Zpravidla to vypadá tak, že pod stěnu nebo do tábora / chaty dojdete s kompletním batohem, vyndáte z něj nepotřebné věci, sundáte bederák, vyndáte zádovou výztuhu (má-li nějakou) a někdo sundá i víko. Tím váhu snížite klidně o půl kilogramu i více, lezecký materiál navěsíte na sebe a v batohu zůstanou maximálně boty, goráčovka, péřovka, lékárnička a další malé nezbytnosti.

 

Ukázkově sbaleno na víkend ve Vysokých Tatrách, na fotografii je již bohužel nevyráběný Berghaus Talus 35.

Mezi ty osvědčené modely alpinistických batohů patří rozhodně Berghaus Expedition, který bude během podzimu 2013 nahrazen odlehčenou verzí Expeditionlite (brzy skladem!) - 80 litrů, 1,5kg váhy, použití extra odolného vlákna dyneema, možnost odstripování na 1 kg váhy - to je sen každého alpinisty.

 

Další skvělou volbou je Osprey Variant, který existuje ve dvou litrážích. Lowe Alpine také nabízí celou řadu alpinistických batohů, od jednoduchého Crag Attack II, až po promakaný Alpine Attack.

 

JAK VYBÍRAT OBLEČENÍ DO HOR

 

Cílém tohoto textu je zjednodušit nezkušeným zákazníkům, kteří se chystají utratit větší částku za svou první "goráčovku" nebo "péřovku", výběr a rozhodování se, po čem při nakupováno sáhnout. Ještě než se do toho pustíme, musí se ke slovu dostat základní mantra - jsme rozdílní a způsob oblékání si přizpůsobujeme svým potřebám, proto neexistuje jeden univerzální model, jak se do kterého počasí obléci, každému vyhovuje něco jiného. Nicméně určité zásady jsou ve většině případů platné pro velkou část lidí.


Teorie vrstev

 

Každý, kdo vyráží do přírody, ať už za chozením, lezením či jinými aktivitami, se již určitě setkal s termínem "vrstvení oblečení" či "cibulový systém oblékání", případně různými variantami tohoto označení. Ve zkratce jde o princip, kdy se oblékáme tak, aby jednotlivé vrstvy oblečení mezi sebou kooperovali a vytvářeli tak jeden funkční celek, který svému nositeli zaručí komfort i při zátěži a různých klimatických podmínkách.

V první řadě je třeba zdůraznit, že "transportovat" tělesnou vlhkost by měly všechny vrstvy oblečení, ne jen ta první, která je přimo na těle. Pokud dostanete pot od těla pryč a zarazí se někde mezi rolákem a budnou, může vzniknout slušný problém. Není krásněšjího příkladu než zevnitř omrzlých membránových bund, ze kterých se stane ledový krunýř, jehož nošení, věřte nám, není z nejpříjemějších.

Cílem tedy je, aby všechny používané vrstvy dokázaly pracovat s tělesnou vlhkostí, a to tak, že ji budou ideálně odpařovat ven, nebo si zachovají svou funkčnost i v situacích, kdy vlhké až mokré budou.

Také je dobré si uvědomit, že tyto jednotlivé vrstvy nemusejí být nutně použité všechny dohromady. Ta první přímo na těle je však základem vždy (pokud tedy nevyznáváte v horách nudismus :)) a mnohdy se (v případě topu) nosí samotná (zejména je li teplo, bezvětří a sucho).


Termoprádlo


Izolační vrstva


Ochranná vrstva