Vážení zákaznici, rádi bychom Vás informovali že od Pondělí 30.09.2024 - do Úterý 8.10.2024 - nebude probíhat expedice objednávek.  Děkujeme za pochopení. 

Jak vybrat spacák

Syntetika nebo peří? Spojovat nebo ne? Nejen na tyto ošemetné dotazy zde naleznete odpověď.

Spací pytel, spacák, šlafsak, mumie...Ve finále každý mluví o tom samém. Spacák spolu s botami a batohem řadíme do kategorie "pečlivý a dobrý výběr nutný". Proč? Když se na horách špatně vyspíte (budíte se zimou, nebo se nebudíte, ale ráno jste jak přejetí lokomotivou, protože Vaše tělo místo aby regenerovalo, využívalo energii na zahřátí organismu, protože spacák prostě málo izoloval) je zle a jakákoliv super drahá goráčovka nebo karbonové hůlky Vám nepomůžou.

Jaký spacák tedy vybrat? Nečekejte univerzální odpověď. Na to, abychom každému na potkání nutili péřák za osm tisíc opravdu nemáme charakter ani náladu. Pusťme se tedy do toho:

 

NÁPLŇ SPACÍCH PYTLŮ

  • syntetická
  • péřová

 

 1) Syntetické náplně - jsou levnější, než peří, obvykle také těžší, objemější a mají kratší životnost, oproti peří jsou ale výrazně méně postižitelné navlhnutím. Nelze ale všechny "umělotiny" házet do jednoho pytle. V zásadě si tu vystačíme s dvěmi podkategoriemi - dutými vlákny a mikrovlákny nekonečné konstrukce. 

 

  • Klasické "duťáky" představují spacáky plněné dutým vláknem o různém počtu kanálků. Jedná se o nejlevnější druh syntetické izolace a i když se někteří výrobci snaží pod různými komerčními názvy své náplně prezentovat jako ty nejefektivnější, nevěřte tomu. Pro koho tedy "duťáky" jsou? Pro všechny, kdo nehodlají za spací pytel utrácet větší sumu, nevadí jim větší objem a váha, případně skutečně "letní" parametry spacáku. Jde zkrátka o ideální spacáky na chatu, do auta, kempu, či na výlety "jednou za uherský rok".

 

  • Mikrovlákna nekonečné konstrukce představují kvalitní syntetickou izolaci, která vyniká nižším objemem (lepší kompresí), nižší váhou a delší životností oproti dutým vláknům. Mezi nejznámější značky patří v současné době Climashield, dále pak Primaloft a dříve byl velmi rozšířený Polarguard. Každý výrobce ještě obvykle nabízí několik variant izolace, pro spacáky, oblečení či obuv. Spacáky s touto izolací jsou pak vhodné pro uživatele, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí péřák, ale zároveň vyžadují slušnou kvalitu spacího pytle. Syntetický spacák bude vždy těžší a objeměnšjí než jeho péřový brácha (při stejných izol. vlastnostech), ale obvykle bude také minimálně o pár stovek levnější - je už na každém zvážit, zda se investice do dražšího peří vyplatí, či zda má vůbec smysl a byla by výhodná.

 

 2) Péřové náplně - dražší, lehčí, méně objemné, s možností dosypání a slušnou životností. To jsou ve zkratce péřáky. Špatné snášení vody a vlhka jako toliko zmiňovaná achillova pata péřáků je dnes už poměrně odsunuta do pozadí, ale pokud víte, že se chystáte do extrémně vlhkých podmínek, bude lepší šáhnout po syntetice. 

 

U pěří sledujeme v dnešní době zejména hodnotu nazvanou CUIN (zkratka z anglického Cubic Inch - kubické palce). O co jde? Tento parametr nám udává tzv. Loft, tedy kolik kubických palců vzduchu vytlačí jedna unce peří. Čím vyšší hodnota CUIN, tím vyšší loft a tedy kvalitnější peří a potřeba menšího množství peří pro zajištění stejných izolačních hodnot, než u spacáků s nižším CUIN. Zkrátka a dobře spacák s hodnotou CUIN 600 potřebuje celý jeden kilogram peří pro dosažení komfortní (T comf - dámy se vyspí dorůžova) teploty - 7 stupňů. Spacák s hodnotou CUIN 800 s 850 gramovou náplní peří dokáže zajistit komfortní teplotu pro spáče v -10 stupních celsia (jde samozřejmě o laboratorní měření). To je rozdíl ve váze 150 gramů a přilepšení si o celé tři stupně. 

 

Pro koho je jaká hodnota CUIN vhodná?

 

  • CUIN 600 - 650: Turisté, kempaři, výletníci. Ocení nižší cenu a také o něco delší životnost takového peří. Pozor - některé specifické modely péřáků pro alpinisty mají také hodnotu CUIN kolem 650, právě z důvodu vyšší životnosti.

  • CUIN 700 - 750: Náročnější turisté, méně nároční alpinisté a horolezci.

  • CUIN 800 a více: Všichni uživatelé jdoucí po nízké váze, malém objemu a maximálním výkonu. 

 

Teď se podíváme na dvě specifické kategorie spacích pytlů, a to pro ty nejmenší a nejhezčí (děti a dámy):

 

  • Dětské spacáky - Pro svoje nejmenší přece vždycky chcete to nejlepší, no ne? Netoužíte potom, aby krásný výlet v horách skončil předčasně kvůli tomu, že je prckovi v noci zima. Jak ale nejlépe vybrat? Hodně záleží na věku a výšce postavy. Od určité výšky už nemá smysl brát juniorské spacáky, ale raději šáhnout po těch dámských (ty jsou zpravidla dělané na výšku psotavy do 170 - 175 cm a obvykle mají extra izolaci od kolen dolů - samá plus), případně kratších verzí spacáků klasických. Sami víte jak dítko rychle roste a zda má po kom atakovat horní okraj metru u paní doktorky.

 

Výrobci naštěstí myslí na to, že děti rostou rychle a tak nabízí spacáky, které lze v případě potřeby prodloužit. Jak? V jejich dolní části je zip, který jednoduše rozepnete a vytáhnete dalších zhruba 30 cm spacáku. Nejste tak nucenu po roce či dvou kupovat nový spacák. 

A co tedy vybrat? 

Pokud hledáte spacák, který bude špunt vozit jen na tábory či chaty, kam jej odvezete autem, či pojede vlakem a nebude tedy spacák vláčet delší dobu na zádech, můžete bez obav šáhnout po levnějších modelech, jako je například juniorské modely od fy Pinguin. 

V případě, že chcete něco kvalitnějšího a syntetického, nabízí se například Boll Patrol, či Boll Patrol Light, nebo Sir Joseph Kiki Basic. Pro opravdové malé fajnšmejkry, kteří Vás doprovází na tůry v horách je pak k dispozici například Sir Joseph Kiki Down (ano, malý luxusní péřáček).

 

 

  • Dámské spacáky - Ten správný dámský spacák obvykle nabízí více izolace, a to zejména od kolen dolů, aby slečnám neomrzala chodidla. Dále se vyrábí v délkách, které většině slečen bohatě stačí a nemusejí tak vytápět prázdný prostor navíc. Někteří výrobci samozřejmě hrají i na vkus a pro dámské řady nejen spacáků volí zvlášť vybrané barvy (a to nejen růžovou, jak by si někdo mohl myslet). 

 

A co lze konkrétně doporučit? Ze syntetiky například firmu Boll a její dámskou řadu spacáku označovaných vždy zkratkou SF (Small Fit - na výšku postavy do 172 cm). V peří pak specifiky ženské spacáky můžeme nalézt taky. Rozhodně můžeme doporučit turistickou řadau spacáků Rimo od Josky Rakoncaje zohledňuje obvyklou potřebu větší izolace pro ženské nocelžníky a tak jejich nejkratší verze spacáků (délka postavy 170cm) má stejné množství izolace, jako ta klasická (190cm). Pozor proto například u firmy Warmpeace, která má jinak skvělé a hlavně cenově přístupné spacáky Viking, ale jejich 170cm verze mají peří méně (místo 600 je ho tam 540 - šedesát gramů je dost, to si buďte jisti) a i proto ve Warmpeace vyvinuli Warmpeace Solitaire ve verzi Extra Feet - tyto spacáky jsou v oblasti nohou přitepleny 30% kachního peří navíc - tady už Vám nohy opravdu neumrznou.

 

 

Další rozdělení spacáků je podle použití v různých ročních obdobích, ona stejně téměř vždy rozhoduje komfortní teplota, proto je dle teplot rozdělujeme:

 

Letní spacáky 

Pro komfortní spaní při nočních teplotách nad nulou, nízká váha a malý objem po sbalení, mohou mít jednoduchou kapuci či krátký zip. Ty kvalitní se váhově pohybují kolem půl kilogramu (zejména péřové), maximální váha by neměla přesáhnout jeden kilogram. Našimi favority jsou Sir Joseph Koteka 290, či Warmpeace Viking 300 a nově taky Warmpeace Solitaire 250

 

Třísezónní spacáky 

Od jara až do podzimu, zvládají i teploty pod nulou, ideální volba pro všechny uživatele, kteří jezdí ven primárně mimo zimní období, použitím vložky či druhého spacáku pak lze vyrazit i na zimní tůry. Ty nejkvalitnější kousky, v drtivé většině péřové, mohou vážit i kolem 800 gramů, standardní váha je pak v rozsahu jednoho až jednoho a půl kilogramu a maximální váha be neměla atakovat hranici dvou kil. Jako ideální zástupce volíme Koteku 500 od Sira JosephaWarmpeace Viking 600 a Trek XP od Primy.

 

Zimní spacáky 

Do těch nejnižších teplot, ze všech tří kategorií jde o spacáky s největším množstvím izolační náplně. V drtivé většině případů mají plnohodnotné kapuce, které lze stáhnout tak, aby se ztráty tepla omezily na minimum (pozor však na kondenzaci z dýchání!). Nejlepší kousky z peří váží 1200 - 1900 gramů, rozumná váha je pak do tří kilogramů maximálně. V této kategorii kraluje Sir Joseph Looping 900Warmpeace Viking 900 a Warmpeace Viking 1200, případně novou řadu spacáku Warmpeace Solitaire 1000, Prima Bivak XP.

ABSOLUTSPORT JST s.r.o.
Heinemannova 2695/6
160 00 Praha 6 - Dejvice
Česká republika
IČO: 27872254
DIČ: CZ27872254